logo
Kiwanis
New York District
logo
 Serving the Children of the World ™

Main Page

2017-18 Year

Clubs

District

Foundation

Kamp Kiwanis

Kiwanis International

2010-11 Distinguished Clubs

The following clubs were honored as Distinguished for 2010-11:

Adirondack

Lake Placid
Plattsburgh Breakfast

Bronx Westchester South

Bronx Shore
East Yonkers
Fordham, Bronx
Joseph Michael Wuest, Morris Park
Mount Veron Golden K
Riverdale

Brooklyn

Bensonhurst and Bay Ridge
Eighty Sixth Street, Bath Beach
Gravesend
Mapleton
Dyker Heights/Marine Park
Parkway East

Capital

Albany
Latham

Central

Frankfort
Utica

Chemung

Cortland
Painted Post

Finger Lakes

Canandaigua
Webster

Genesee

Batavia
Brockport
Geneseo
Greece
Henrietta
Irondequoit
Livonia
Nunda
Pembroke-Corfu-Darien
Rochester

Hudson River

Kingston
Saugerties

Hudson River West

Chester
Middletown
Minisink Valley
Monticello
Shawangunk Valley, Ellenville
Woodridge

Hudson Tri-County

Mamaroneck-Harrison-Rye
Port Chester-Rye Brook

Long Island North

Glen Cove
Manhasset-Port Washington
North Shore, Long Island

Long Island South Central

Bellmores (The)
East Meadow
Elmont
Franklin Square
Garden City
Hempstead
Levittown
Massapequa
Merrick
Wantagh

Long Island Southwest

Baldwin
East Rockaway
Freeport
Island Park, Long Island
Long Beach
Oceanside
Peninsula, Hewlett (The)
logo

Metropolitan

Chinatown, New York City
New York City Young Professionals
Richmond County
South Shore, Staten Island
Staten Island
US Funds for UNICEF

Niagara Frontier North

Clarence
Lewiston

Niagara Frontier South

East Aurora
Hamburg

Ontario

Baldwinsville
Fulton
Liverpool

Queens East

Rosedale-Laurelton

Queens West

Astoria-Long Island City
Corona-East Elmhurst
Forest Hills
Glendale
Howard Beach
Kew Forest-Richmond Hill-Woodhaven
LaGuardia Airport
Lefferts-Libery, Queens County
Maspeth
Ozone Park
Queens Boulevard
Sunnyside, New York

Southwestern

Falconer
Jamestown
Olean
Salamanca
Westfield-Ripley

Suffolk East

Greater Westhampton
New York Young Professionals
Sayville
Southamton Town

Suffolk West

Huntington

Susquehanna

Delhi
Oneonta

Van Rensselaer

Sand Lake
Troy
Outstanding Service Awards

The following clubs received an Outstanding Service Award based on their work during 2010-11:

Adirondack

Plattsburgh Breakfast

Bronx Westchester South

Mount Vernon

Brooklyn

Bensonhurst and Bay Ridge
Mapleton
Parkway East
Plattsburgh Breakfast

Capital

Latham

Genesee

Henrietta
Irondequoit

Hudson River West

Chester
Middletown
Minisink Valley
Monticello
Shawangunk Valley, Ellenville

Long Island North

County Seat, Mineola
Manhasset Port Washington
New Cassel

Long Island South Central

Wantagh

Long Island Southwest

Oceanside

Saint Lawrence

Norwood

Suffolk West

Huntington
Distinguished Divisions

Bronx Westchester South

Brooklyn

Capital

Chemung

Genesee

Hudson River

Hudson River West

Hudson Tri-County

Long Island North

Long Island South Central

Long Island Southwest

Metropolitan

Niagara Frontier North

Niagara Frontier South

Queens East

Queens West

Southwestern

Suffolk West

Susquehanna

Van Rensselaer